internet 960x540

Internet w gabinecie - co wybrać i na co zwrócić uwagę

Marcin Zenderowski

Rozwiązania IT dla gabinetów lekarskich

Wybór odpowiedniego łącza internetowego może być kluczowy dla działalności prowadzonej przez firmę. W przypadku internetu do gabinetu lekarskiego prędkość łącza nie ma większego znaczenia. Podstawowa oferta firm dostarczających internet zapewne będzie wystarczająca.

To co jest istotne i może okazać się kluczowe dla użytkowników potrzebujących szerszych możliwości to rodzaj adresu IP - prywatny lub publiczny, stały lub zmienny.

Jeżeli prowadzimy gabinety lekarskie, gdzie dane pacjentów i ich historia leczenia zapisywana jest na urządzeniach w lokalnej sieci komputerowej, do której to sieci chcielibyśmy mieć możliwość podłączenia się będąc fizycznie poza gabinetem, to bezwzględnie potrzebujemy publicznego adresu IP, najlepiej stałego. Da nam to możliwość konfiguracji VPN (jest to tzw. wirtualna sieć prywatna). Dzięki temu będąc w jakimkolwiek miejscu poza gabinetem i mając połączenie internetowe, będziemy mogli podłączyć nasze urządzenie do sieci gabinetowej, i korzystać z wszelkich urządzeń peryferyjnych znajdujących się w tej sieci. Najistotniejszym zapewne bezie dostęp do bazy danych pacjentów, ale również zależeć nam może na dostępie do zdjęć RTG lub innych danych.

Stały publiczny adres IP przyda się również w sytuacji kiedy dokumentację medyczną będziemy prowadzić za pomocą rozwiązania 'chmurowego". Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość logowania się z każdego miejsca na świecie (potrzebujemy jedynie urządzenia z przeglądarką oraz dostępu do internetu). O ile dla właściciela gabinetu jest to zaletą, o tyle niekoniecznie jest to pożądane w przypadku niektórych pracowników. Aby np. ograniczyć dostęp do systemu rejestratorce medycznej, w taki sposób żeby mogła zalogować się do programu jedynie kiedy jest w gabinecie, możemy to zrobić właśnie z użyciem publicznego stałego adresu IP.

Trzeba wiedzieć iż niestety nie wszyscy operatorzy oferują możliwość przydzielenia abonentowi stałego publicznego adresu IP. W ofercie operatów komórkowcy możliwość taką daje nam na pewno Plus, T-mobile oraz działający od 2018 r. operator wirtualny o nazwie Otvarta.