Erecpeta 960 x540

e-recepta i e-skierowanie - GENEROWANIE CERTYFIKATÓW ORAZ PODŁĄCZENIE DO SYSTEMU P1

Marcin Zenderowski

Rozwiązania IT dla gabinetów lekarskich

Jeszcze tylko do końca tego roku będzie można wystawiać recepty w dotychczasowej formie. Od stycznia 2020 roku ma to być już proces elektroniczny.

O ile w przypadku wprowadzenia elektronicznego zwolnienia lekarskiego sytuacja nie była zbyt skomplikowana, to w przypadku e-recepty przedstawia się to nieco inaczej. Lekarz, poprzez dostęp do swojej księgi rejestrowej, musi wystąpić z wnioskiem o założenie konta w systemie P1, a następnie musi wygenerować odpowiednie certyfikaty. Kolejnym etapem jest dodanie tychże certyfikatów do odpowiedniego programu za pomocą którego będziemy wystawiali e-recepty - chyba, że zdecydujemy się na używanie bezpłatnego systemu, jaki udostępniło dla lekarzy Ministerstwo Zdrowia. System ten znajduje się pod adresem gabinet.gov.pl . Niestety nie znajdziemy w nim żadnej innej funkcjonalności jak wystawienie e-recepty lub e-skierowania. Największym mankamentem jest to, że nie możemy utworzyć bazy pacjentów i w związku z tym za każdym razem, kiedy chcemy wystawić e-receptę, musimy wpisać dane pacjenta na nowo.

Jeżeli bezpłatne rozwiązanie MZ będzie dla nas mało funkcjonalne, to możemy skorzystać z płatnych ofert dostępnych na rynku. Godnym uwagi jest rozwiązanie firmy BioStat - znajdziemy je pod adresem Medfile.pl . Jest to niedrogie rozwiązanie chmurowe, dające szereg możliwości- oprócz wystawienia e-recepty i e-zwolnienia, mamy możliwość tworzenia historii leczenia pacjenta, zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzenia Elektroniczne Dokumentacji Medycznej. Mamy udostępniony grafik pacjenta do którego możemy dodawać lekarzy współpracujących z nami, możemy utworzyć własną stronę www, czy też udostępnić pacjentom możliwość rejestracji online. Opis funkcji programu znajduje się TUTAJ .

Wymóg podłączenia do systemu P1 do końca 2019 roku dotyczy wszystkich lekarzy posiadających księgę rejestrową, czyli prowadzących IPL czy też Podmiot Leczniczy.

Za pomocą programu Medfile nie tylko wystawimy e-receptę, ale także e-zwolnienie oraz będziemy mogli prowadzić historię leczenia pacjenta, zgodnie z wymogami EDM. Opis funkcji programu znajduje się TUTAJ.

Rządowa strona gabinet.gov.pl jest rozwiązaniem darmowym, daje nam możliwość wystawienia e-recepty i e-skierowania. To niestety wszystkie jej zalety, nie znajdziemy tu żadnych innych funkcjonalności.