sms tel

Bezpłatny automatyczny System Informacji SMS dla Pacjentów dzwoniących do gabinetu

Marcin Zenderowski

Rozwiązania IT dla gabinetów lekarskich

Często zdarza się że pacjenci dzwoniący pod numer rejestracji nie zwracają uwagi na porę dnia i godziny pracy gabinetu. W takich sytuacjach kończy się to zwykle włączeniem automatycznej sekretarki, na którą i tak mało kto się nagrywa. Co bardziej dociekliwy pacjent postara się w końcu znaleźć informacje o godzinach pracy gabinetu, inny będzie natarczywie dzwonił co 10 minut a kolejny poszuka innego lekarza do którego uda mu się dodzwonić i umówić na wizytę.

W dzisiejszych czasach większość osób używa telefonów komórkowych, w sytuacji kiedy pacjent nie może uzyskać połączenia z rejestracją, zamiast uruchomienia automatycznej sekretarki, lepszym rozwiązaniem byłoby wysłanie do niego wiadomości SMS z informacją o godzinach pracy gabinetu. Aby było to możliwe telefon gabinetowy musi być telefonem komórkowym, działającym najlepiej pod kontrolą systemu android i posiadającym zainstalowaną i odpowiednio skonfigurowaną aplikację, która będzie automatycznie wysyłać wiadomości SMS pod numery osób dzwoniących. Ważne jest również abyśmy posiadali abonament zawierający nielimitowany pakiet wiadomości SMS.

Jedną z takich aplikacji może być AutoSMS.

Program ten działający na naszym telefonie gabinetowym, umożliwia skonfigurowanie profili które będą zawierały treść wiadomości jaka zostanie wysłana do dzwoniących do nas osób. Każdy z profili daje nam możliwość konfiguracji warunków które muszą zostać spełnione aby SMS mógł automatycznie zostać wysłany. Najistotniejszym jest możliwość ustawienia zakresu godzinowego, w którym to czasie dany profil jest aktywny i automatycznie wysyła wiadomości sms do wszystkich próbujących połączyć się z naszym numerem. Ustawiając odpowiednio program możemy np. utworzyć kilka osobnych profili na każdy dzień tygodnia (z informacja o godzinach pracy gabinetu w danym dniu), lub jeden profil który będzie wysyłał tą samą treść w określonych godzinach każdego dnia.

Poniżej przedstawienie przykładowych ustawień aplikacji AutoSMS:

Skonfigurowane profile dzięki którym wiadomości o odpowiedniej treści zostaną wysłane do wszystkich próbujących dodzwonić się do gabinetu poza godzinami jego pracy.



Grafika po lewej stronie przedstawia profil z wiadomością jaką otrzymają wszyscy dzwoniący do gabinetu w czwartek w godzinach od 17:00 do 20:00.
Po prawej stronie widok otrzymanego SMS-a.



Kolejny przykład przedstawia
profil z wiadomością jaką otrzymają wszyscy dzwoniący do gabinetu w okresie od 1-go do 8-go lipca - kiedy gabinet jest nieczynny z powodu urlopu.
Po prawej stronie widok otrzymanego SMS-a.





Osoby potrzebujące szerszych możliwości mogą skorzystać z aplikacji MacroDroid.

Za pomocą tego programu, nie tylko ustawimy treść SMS-a który zostanie automatycznie wysłany do wszystkich dzwoniących do nas w określonych godzinach, ale również możemy ustalić automatyczne odpowiedzi na otrzymane SMS-y o danej treści. Przykładem może być tu np. lekarz medycyny pracy.

W godzinach kiedy gabinet jest nieczynny każdy dzwoniący zostanie automatycznie rozłączony i otrzyma wiadomość SMS o następującej treści:



Po wysłaniu SMS-a o treści WIECEJ nasz telefon może odpowiedzieć następującą wiadomością :



Po wysłaniu SMS-a o treści: 4 nasz telefon może odpowiedzieć następującą wiadomością




Tak wyglądają ustawienia programu w naszym telefonie